Ždírecký triangl 2014

 

Kolik kilometrů dokáže člověk ujet na kole za 24 hodin? To jsem se rozhodl zjistit přihlášením na Ždírecký triangl, který se konal v sobotu 21. června. Nejedná se o závod v pravém slova smyslu, ale spíše o setkání, jehož cílem je ujet co nejvyšší počet kilometrů. Důkazem toho, že se skutečně jednalo spíše o cyklistické setkání, nežli o závod je fakt, že na startu byla k vidění kola od profesionálních „silniček,“ přes horská kola, až po city kola s nákupními košíky :). Letos se na start přihlásil historicky nejvyšší počet nadšenců – rovných 100. Kromě rekordní účasti padl i rekord najetých kilometrů, ale o tom za chvíli.

 

 

Po vydatné snídani jsem se vydal na start, vstříc nejdelšímu „závodu“ jaký jsem kdy v životě jel. Pocity byly rozpačité a ani po startu v 9 hodin ráno mě neopustily, když jsem pomyslel na to, že následujících 24 hodin nebudu dělat nic jiného, než šlapat na kole. Naopak mě těšil fakt, že nebudu šlapat sám, protože jsem celou dobu jel s tátou své přítelkyně Moniky. Trať byla rozdělena na dvě části. Denní okruh měřil 34 kilometrů s převýšením 140 metrů a noční okruh měřil 1,8 km s minimálním převýšením, které se ovšem s každým ujetým okruhem stávalo nevysvětlitelným způsobem stále větší a větší. Velký okruh jsme stihli objet 7 krát. Nutno podotknout, že jsme se skutečně nikam nehnali a zkušeně si rozložili síly do celého dne a především noci. Na noční okruh jsme po vydatném a chutném jídle vyrazili před setměním. Čím více se blížilo k ránu, tím více řady závodníků prořídly, a tak i my jsme v jednu ráno usoudili, že si půjdeme na chvíli zdřímnout. Budík byl nastaven na třetí ranní. Vstávání nebylo snadné. Snídaně, pořádně silná káva a znovu do sedla. Začalo pomalu svítat, nohy šlapaly jen setrvačností a čas do konce, tedy deváté ranní, vůbec neubíhal :). Zato závodníků na trati opět přibývalo. Byli i tací, kteří nespali vůbec, nebo na 15 minut zavřeli oči, opření o autobusovou zastávku. Do konce závodu jsme šlapali poklidným tempem, načež se naše cyklocomputery zastavily v 9 hodin ráno na hodnotě 407 km. Byl jsem skutečně rád, že to mám za sebou. O hodinu později došlo na vyhlášení výsledků, předání pamětních medailí a zbytek neděle jsem prospal :).

 

Po odečtení přestávek jsme šlapali 16 hodin a 12 minut, naše průměrná rychlost byla 25,12 km/h a malý (noční) okruh jsme objeli přibližně 100 krát. Vítězný cyklista Michal Klindera překonal historický rekord trati, kdy najezdil neuvěřitelných 712 km. Čas jízdy měl 22:07 hodin s průměrnou rychlostí 32,19 km/h. Velké díky patří Monice a její mámě, které nám zajišťovaly catering a zároveň duševní podporu. Dohromady všichni účastníci najezdili 29 233 km, tedy přibližně vzdálenost z Prahy do australského Perthu.

 

 

Další informace zde.

 

Roman