Vesani na desetiboji

 

V sobotu 16. července se čtveřice Vesanů rozhodla, že ve sportu ještě tak docela všechno nedokázala. Většina z nás byla totiž až do tohoto dne zcela nepolíbena královnou sportů – atletikou.

 

Protože nejsme žádní troškaři, začali jsme svou kariéru rovnou desetibojem, který se toho dne konal v Otrokovicích. Na místo jsme samozřejmě dorazili na kolech a tím pádem bylo o rozehřátí postaráno.


Takže kolem deváté hodiny ranní jsme já (Pavel), Kotel, Kasi a Haja, vyfasovali čísla a jali jsme se rozvádět různé teorie ohledně toho, kdo bude v jaké disciplíně vyčnívat nad ostatními. V našem oddíle se již dostalo do povědomí, že mám zápočet prakticky ze všech sportů :-) , ale svůj první a poslední desetiboj jsem absolvoval zhruba před patnácti lety a jako velký favorit jsem se tedy necítil. Před naším amatérským desetibojem se konal ještě stominutový desetiboj registrovaných atletů a tím pádem jsme měli při ranním vychlazeném pivu možnost alespoň teoreticky okouknout, jak se to vlastně všechno dělá. No a potom už se šlo přímo na věc.


Jako první disciplína sprint na 100 metrů. Naše čtveřice startovala ve společném rozběhu a vzhledem k naprosté absenci červených vláken v mých svalech jsem čekal, že hned na začátku ztratím. To se také potvrdilo. Na startu jsme všichni trochu zaspali a Usain Kasi nás svým raketovým startem naprosto šokoval. Po zbytek sprintu už jsme se mu jen dívali na záda. Kasi rozdával polibky do ochozů, za ním potom doběhli s minimálními odstupy Kotel, Pavel a Haja (Kasi 13,16, Kotel 13,52, Pavel 13,64 a Haja 13,82).


Druhou disciplínou byl skok daleký a zde jsme předvedli stylovou vytříbenost, která je nám tak nějak přirozená. Svými výkony jsme sice byli poněkud zklamáni, ale vývoj se začal vyrovnávat a napětí tak okořenilo naše souboje. Tuto disciplínu ovládnul Pavel výkonem 473cm, za ním potom Kotel 459cm, Kasi 436cm a čtyřmetrovou hranici s dovolenou podporou větrů překonal i Haja výkonem 401cm.


Následoval vrh koulí, kde jsem si po půlroce pocení v posilovně věřil, nicméně naprosto selhal. Vítězem v naší čtveřici se stal Haja, který už měl po dvou čtvrtých místech nůž na krku a to jej vyhecovalo k výkonu 8,16m. Hned za ním jen o pouhý centimetr Kotel 8,15m, s větším odstupem Pavel 7,30m a čtvrtý Kasi 6,42m. Kotel se mi tímto svým vrhem poněkud odpoutal, ale ještě zbývala řada disciplín.


Jako čtvrtý přišel skok vysoký, kde jsem si opět hodně věřil, ale přesto i zde zůstal za očekáváním. To ale platilo pro všechny z nás a vzhledem k dobrému bodovému ohodnocení této disciplíny jsem se zase Kotlovi trochu utrhnul já. Pavel 154 cm, Kotel 140cm, Kasi a Haja shodně 133cm, i když překrásným stylem.


Pátou disciplínou je běh na 400 metrů a zde se již plně projevila naše nezkušenost a nevyběhanost. Začali jsme všichni zřejmě s přílišným respektem a závod rozběhli dost pomalu, ale i přesto jsme v cílové rovince dokázali kvalitně vytuhnout a o časech pod jednu minutu se nám nemůže zdát ani v těch nejdivočejších snech. Podle očekávání tento běh v naší čtveřici ovládnul zajíc Kotel časem 65,10 sekund, za ním Pavel 68,13 s, následován Hajou 78,46 s a Kasim 80,50 s. Toto pro nás byla bodově asi nejslabší disciplína a do dalších let je zde tedy co zlepšovat. Snad bude stačit, když si několikrát sedneme u piva a probereme taktiku.


Druhý den desetiboje začíná během na 110 metrů překážek. My jsme museli vše stihnout během jediného dne, ale náš fyzický fond nám to naštěstí umožnil bez větších trablů. V této disciplíně jsem chtěl na Kotla a ostatní získat co největší náskok, ale opět zůstal trochu za svými představami. Nicméně se nám všem podařilo absolvovat běh nad vysokými ploty (i když pro tento amatérský závod mírně sníženými) úspěšně a bez pádu. Jako první doklopýtal do cíle Pavel v čase 19,86 s, za ním Kotel 21,17s, Haja 23,10 a těsně za ním Kasi 23,39s. Celkové výsledky byly tedy stále dost vyrovnané, i když o přesných bodech jsme neměli úplný přehled.


Další spíše silovou disciplínou byl disk, kde si tedy opět věřil svaly obalený Haja. Tentokrát se mu ale nepodařilo natolik srovnat s technikou a skončil s poměrně velkým odstupem až za Pavlem a Kotlem. Výsledky tedy Pavel 21,45m, Kotel 20,95m, Haja 16,45m a Kasi 14,60m. Zde stojí za zmínku i jeden z Kasiho pokusů, který by zřejmě ohrozil minimálně český rekord, ale díky špatnému nasměrování zhruba 90 stupňů od výseče, ohrozil pouze pár přihlížejících diváků.


Osmou a zřejmě nejobávanější a nejvíce očekávanou disciplínou je skok o tyči. Už od rána se v nás mísilo nadšení s obavami. Příroda ale chtěla jinak a kvůli prudkému a neustávajícímu dešti vyhodnotili organizátoři tuto část jako zdraví ohrožující (což ale v našem podání byla většina disciplín) a proto se po dlouhých debatách zdejší jury s politováním rozhodla skok o tyči zrušit. Z desetiboje se tak neplánovaně stal devítiboj, což nejvíce rozladilo Haju, který při dlouhém čekání vychladnul a jeho detailně naladěná forma dostala obrovský zásah.


Předposlední disciplínou byl hod oštěpem, který v podání Honzy Železného vypadá jako naprostá brnkačka, ale většina z nás už při pár tréninkových pokusech zjistila, že až tak snadné to asi nebude. Světový rekord zde zůstal neohrožen, překonali bychom jej pouze, pokud bychom sečetli všechny naše čtyři hody dohromady :-) Těsné vítězství zde urval Pavel výkonem 29,61m, následován Kotlem 28,68m, Kasi 22,32m a Haja 19,49m. Házenkářská ega to sice trochu ranilo, ale zase je zde prostor pro zlepšení do dalšího roku.


Závěrečnou disciplínou je běh na 1500 metrů. Před touto disciplínou jsem tušil, že jsem asi trochu před Kotlem, ale nikdo netušil, o kolik bodů a jaký čas je potřeba k udržení vedení. Kotele byl v této disciplíně jasným favořitěm a to také potvrdil. Snažil jsem se ho alespoň chvilku držet, ale už ve druhém kole nasadil k trháku a v prudkém dešti mi nakonec prchnul o 15 sekund. Mezi námi tedy Kotel zvítězil časem 5:17, Pavel 5:32, Kasi 7:08 a za ním trochu znechucený Haja 7:21.


Bylo dobojováno a čekalo se na výsledky, které přišly po delším, napětím naplněném čekání. Těsným vítězem se stal Pavel s 2962 body, za ním Kotel 2938 bodů (rozdíl, který představuje asi 4 vteřiny na patnáctistovce), Kasi 1805 bodů a těsně za ním Haja 1743 bodů. Co dodat? Krásný závod a pro mě osobně skvělá zábava a objev něčeho nového do příštích sezón. Super akce, která bude ještě lepší, pokud se připojí širší Vesanská účast. A pokud se vám zdá, že proti Romanovi Šebrlemu máme nějak málo bodů, je to asi tím, že zrušili tu tyčku. A nebo si to příští rok zkuste sami!

 

Pavel