Do startu zbývá

Dny Hodiny Minuty
0 0 0

 

Rychlé odkazy

 

Partyzánské začátky

Na podzim roku 2009 se začíná psát historie Rohálovské padesátky. Bylo to období schůzování, vymýšlení a partyzánského počínání. Za tehdejšího starostování Petra Lipnera vznikla myšlenka uspořádání závodu horských kol. V té době byli v dědině nejrychlejší (spíše nejaktivnější) chlapci a děvčata z Cykloturistického oddílu NEKO Prusinovice pod vedením MVDr. Jaroslava Koplíka a Josefa Nedbala. Přes ně padá důvěra na hlavního organizátora Martina Koplík (mladého Kopléka) a tým Vesani.cz.
Postupně tak vznikl zakládající organizační štáb Vesani.cz & NEKO, do kterého byl ještě přizván Ondřej Němec, Petr Sedláček, Ladislav Raab a Pavel Šiška. Svépomocí vznikl první plakát, systém příprav a registrace. Památný byl proslov Josefa Nedbala: „Máme všechno, ale nemáme trať!“

 

1. ročník

Historicky první ročník odstartoval před Kulturním domem a jako jediný byl „květnový“ (1. května 2010). 374 účastníků jsme bez jakéhokoliv vyřizování poslali hluboko do Kosteleckého lesa (od 3. ročníku zakázáno), kolem Staré Vsi, do Líšné, Ochozského lesa, Tučap. Prvním vítězem se stal Jiří Hradil (KCK Cykloteam Zlín) v čase 1:46:37. S časovým odstupem nám připadne neuvěřitelné, že celý tým organizátorů také absolvoval hlavní závod. Od začátků je „MTB Rohálovka“ také pro děti a té první se zúčastnilo 139 dětí. Celková účast 513 bikerů a bikerek (velkých a malých) nám dala nadšení do dalších let.

 

2. ročník

Druhý ročník byl na blátě, přesto odstartovalo 601 závodníků. Rohálovská 50ka začíná lákat i zvučná jména. Zvítězil Jan Jobánek, který je dnes již 4násobným vítězem. V Prusinovicích si zazávodil triatlonista Petr Vabroušek a o úvod se postaral na vysokém kole Josef Zimovčák. Druhý ročník byl poslední, který jsme si organizátoři dovolili dát také závodně. V zázemí zůstal jen MVDr. Jaroslav Koplík, který nakonec musel navštívit pomoc SANITA CAR (ti nám nepostradatelně pomáhají od začátku Roh50).

 

3. ročník

Pro ročník 2012 vzniká první z trailerů (videopozvánka) pro Rohálovskou padesátku. Netradiční video „Ztracen v lese“ mělo velký úspěch a projevilo se to i na startovním poli se 720 účastníky hlavního závodu a 211 dětmi. Vítězství obhájil Jan Jobánek a ocenili jsme historicky prvního vítěze soutěže 3členných týmů Bike Triatlon Morkovice 1. Zjišťujeme, že zázemí u Kulturního domu je nám už malé.

 

4. ročník

U Holešova se stavěl obchvat a cesta přes Prusinovice byla hlavním tahem … ale vše špatné je pro něco dobré. Zázemí přesouváme na obecní prostranství pod obecní úřad. Start byl výjimečně přesunut na Plačkov a úvodní okruh vedl do Ochoz. V Kosteleckém lese jsme museli vynechat úsek do středu lesa a chybějící kilometry nastavujeme úsekem do Holešova včetně průjezdu brodem Rusavy. Čtvrtého ročníku se účastnilo 693 bikerů a 211 dětí. Nejrychlejší byl Pavel Žák a účastí nás potěšil paralympijský vítěz Jiří Ježek. Svoji premiérů měla Vesanská rokle. V roce 2013 během doprovodného programu proběhla módní přehlídka, vystoupil Team Revival, Horská chata, Francis‘ Drake a Dale Williams. Den moderoval Pavel Mrázek a ENDRU.

 

5. ročník

V blátivém ročníku 2014 jsme v úvodu vedli 697 bikerů opět do Ochoz. Doposud jediný ročník, kde vítěz nedokázal čas stáhnout pod 2 hodiny. Vítězem se stal Kryštof Bogar v čase 2:01:39. Zakládáme sérii místních závodů MTB Král Hostýnek. Po vyhlášení zahrál Bon Jovi Revival.

 

6. ročník

Video (trailer) ve stylu Rocky obletělo republiku. Jiří Hradil přidal své druhé vítězství a Irena Berková zajíždí ženský rekord 2:02:11. Díky spolupráci s obcí se nám opět daří zaplnit zázemí závodu.

 

7. ročník

Na start Rohálovské padesátky se postavilo 742 bikerů a bikerek, zazávodilo si 234 dětí. Rok 2016 je rekordní ročník co do počtu aktivních účastníků … celkem 976 cyklistů! Marek Rauchfuss byl ze všech nejrychlejší. Celý ročník probíhal ve stylu James Bond (několik desítek bikerů jelo v saku). Krásné počasí a jedna z nejhezčích Rohálovských padesátek, na které zahráli Karel Gott Revival a Skarlet Rock.

 

8. ročník

Týden před závodem hodně pršelo, ale těsně před startem se oblačnost roztrhala a bikeři odhazovali ze startovního koridoru bundy. Obavy z bahnité trasy a péče o závodní stroje znamenali nižší účast 478 bikerů a 143 dětí. Úvodní okruh okolo Hrádku byl nahrazen zaváděcím okruhem přes panelovku. Přes brod Rusavy neprojel jediný biker v pedálech! Nezapomenutelný je přejezd Blažeje Stelly, kterého Rusava zcela pohltila. Vítězný Jan Jobánek svůj čas jen těsně vtlačil pod 2 hodiny. Zatančili jsme si u U2 Revival DESIRE.

 

9. ročník

28. duben 2018 byl ve stylu „My ten závod žereme“. Na hororový motiv se několik desítek bajkerů vyzdobilo a všech 674 účastníků při stoupání na horskou prémii překvapily strašidla ze Strašidelného domu Rymice. Pro 4. vítězství si dojel Jan Jobánek! Zázemí před pódiem se zaplnilo do posledního místa i díky Skarlet Rock.

 

10. ročník

Před jubilejní Rohálovskou padesátkou 2019 jsme s nervozitou sledovali nepříznivé předpovědi, ale počasí se na sobotu umoudřilo. Naštěstí! S 693 velkými a 238 malými cyklisty, více jak stovkou organizátorů a tisícovkou hostů jsme si užili narozeniny závodu. Z velmi silného startovní elitního koridoru do cíle první přijel Ital Johnny Cattaneo (WILIER 7C FORCE) v čase 1:45:00 s rekordně nejvyšším průměrem 28,6 km/h. Poprvé se jel hraniční singletrail v Ochozech a průjezd dvorem rodiny Kuklových v Dobroticích. Památna byla řeč MVDr. Jaroslava Koplíka v italštině, premiéru měl Rum bar, vystoupila kapela Support Lesbiens a překvapivý ohňostroj byl krásným závěrem jubilejního ročníku.

 

11. ročník

Hlavním motivem Rohálovské padesátky 2020 bylo vlivem koronaviru "vše naruby": 596 bikerů odstartovalo na podzim 19.9., jelo se proti směru, někteří startovali s dresem naruby, byla oceněna pomalostní prémie a údolní prémie ve Vesanské rokli, v tombole jsme vylosovali 5 startovních čísel, kteří dali něco nám pořadatelům. Dětské závody se kompletně přesunuli na fotbalové hřiště. S Holešovskými pokalíšky a Rohálov bike teamem se podařilo posunout úroveň dětských závodů na výrazně vyšší úroveň. Na zkrácené (nejel se úvodní okruh) a rychlé trati zvítězil po dramatickém spurtu Tomáš Strnka. Po vyhlášení patřilo pódium kapele World ROXETTE Tribute Band.

 

11,5. ročník – samozávodní

Nechtěli jsme se přes zákazy vzdát klasického jarního termínu, tak přišlo rozhodnutí uspořádat v roce 2021 Rohálovské padesátky rovnou dvě. Na jaře 3. dubna až 1. května proběhl Rohálovské samozávod.
Už delší dobu nás nenechávala spát roky nevyužitá trafika v bezprostřední blízkosti startu, a když se k tomu přidalo uzavření hospod, našli jsme pro trafiku nové využití. Velmi ochotná paní majitelka nám trafiku poskytla a s kamarády jsme ji postupně vybavili – stal se s ní Samobůůůfet Rohálov. Každoročně při předzávodní projížďce trati se potkáváme ve Vesanské rokli, která je zhruba v polovině Rohálovky. Do cíle je to stále daleko, tak byl druhý lesní samobůůůfet doslova zapuštěn právě zde. Pivo z lehce přístupné zemní šachty má vždy ideální teplotu. Závodníci měřili svůj čas zadáváním přiděleného kódu na klávesnici na Samobůůůfetu. Celkem měl samozávod 410 účastníků, z toho 56 běžců dokončilo první Rohálovké ultramaraton, z toho 25 Rohálovskou padesátku jelo jak na kole, tak běžecky a celkem měla trasa Rohálovské padesátky 536 zdolání (protože někteří ji absolvovali vícekrát). Vítězem samozávodního ročníku se stal Tomáš Strnka s časem 1:44:59, mezi běžci ultramaratonci David Pelíšek po krásném souboji s Ondřejem Veličkou s neuvěřitelným časem 3:34:28. Nejlépe obě disciplíny zkombinoval Petr Kučera.

 

12. ročník

V roce 2021 již druhá Rohálovka - v dubnu samozávodní, 19. září oficiální hromadná s 525 bikery, 20 ultramartonci a 106 mládežníky. Dětské závody měli kvalitní úroveň. V hlavním závodě byl na poslední chvíli zkrácen úvodní okruh (nejelo se přes blátivé Agátí), zbytek trasy byl "akorát". Vítězem dvanáctého ročníku se stal Ševců Tomáš (AMENITY-EXTREM SPORT) v čase 1:49:49, v ženské kategorii Malošíková Julie (Cykloteam MXM Hulín) v čase 2:10:43, mezi ultramaratonci zazářil Jarda Vicher (KESBUK) s časem 3:51:03. Zatančili děvčata z tanečního studia Jany Lochmanové a večer měla Rohálovka rekordní návštěvu na vystoupení Skarlet rock a Expo & Pension.

 

13. ročník

V příjemném jarním počasí, s početným startovním polem, s kvalitní konkurencí a skoro až festivalovým nádechem proběhla 30. dubna Rohálovská 50ka 2022.
Dopoledne si na fotbalovém hřišti zazávodilo 216 dětí (187 dětí v cíli). Ve 12:30 pod kulisou z ohnivé brány odstartovalo do hlavního závodu 598 baikerů a bikerek. Od rychlostní prémie bylo jasné, že dominovat bude profesionální tým D2mont Merida s Lubomírem Petrušem (ještě v roce 2021 jezdil silniční závody v týmu s Mathieu van der Poelem) i s mistrem republiky v maratonu Jan Strožem, které marně naháněl mistr republiky do 23 let v maratonu horských kol Vojtěch Neradil, juniorský mistr světa v cyklokrosu Tomáš Paprstka, Robert Hula z Expres CZ - TUFO Team Kolín, obhájci prvenství v Rohálovské padesátce z minulých ročníků Jan Jobánek (již 7násobný vítěz Obra Drásala), Tomáš Strnka či Pavel Žák.
Vítězem třináctého ročníku se stal v rekordu trasy Lubomír Petruš (D2mont Merida) v čase 1:36:47, který svoji formu následně prokazoval v dalších závodech po Rohálovce (vítěz všech 4 závodů Kola pro život včetně Drásala 2022 na trase A, 4. místo na letošním mistrovství Evropy). V ženské kategorii zvítězila Dorka Ševčíková (4EVER CYKLOBULIS) v čase 2:04:54. Nový rekord mezi "Rohály" stanovil Radek Vrubel s časem 1:55:14!
Poměr zábavy a cyklistiky se snažíme v Prusinovicích držet ,,50 ku 50“. Někteří, jako například předjezdec hlavního závodu Ladislav Raab, poměr občas posunou na „80 ku 20“ ve prospěch zábavy. Velmi nás ale naplňuje, že po závodě se v Rohálově nejezdí hned domů. Zatančily děvčata z TyMy, před vyhlášením zahrála kapela Fancy Faces, večer velmi pěknou návštěvu roztančily Reflexy a hlavně pak Skarlet rock.
Od 9. do 29. dubna 2022 před Roh50 probíhal na stejné trase třetí Rohálovský běžecký samozávodní ultramaraton. I mezi běžci padl nový rekord: Matěj Beníček z týmu KESBUK zaběhl 50 kilometrů za 3:27:56! Druhý doběhl Jaroslav Vicher v čase 3:35:43, třetí Roman Pavlíček. Nejrychleji terénní trasu zaběhla Kateřina Pospíšilová za 4:50:39. Ultramaratonskou trasu pokořilo 42 běžců a 17 běžkyň.

 

Poděkování a přípravy na další ročník

Obec Prusinovice nám od začátků poskytuje ideální zázemí a pomocnou ruku. Tato spolupráce je pro závod stěžejní. Děkujeme závodníkům velkým i malým, partnerům, partnerské běžecké Rohálovské desítce, všem povzbuzujícím na trati a hostům bavících se v zázemí.
Samostatné poděkování patří pořadatelským partám: NEKO (1. občerstvovačka + lidé na trati), Holešovští Pokalíšci (dětské závody), T.J. Sokol Třebětice (2. občerstvovačka), Rohálov bike team (úklid trasy, výčep, pomoc), zdravotníci SANITA CAR, Jeza tým (pivní občerstvovačka v Tučapech), Hokejisti Prusinovice (občerstvení v zázemí), TJ Prusinovice (zázemí dětských závodů), děvčata pod vedením Kačky Šimkové, tým Libušky Kolomazníkové v Holešově, Kuklovi a jejich hosté v Dobroticích, pan Jurčík a fanoušci v Líšné a další.
Bez zapojení desítek dobrovolníků by závod nešel uspořádat - vážíme si toho.
Oficiální 14. ročník je naplánován na 29. dubna 2023. První přípravy zahájeny.

 

Statistika Rohálovské padesátky 2010-2022

26 ... bikerů jelo všech 13 ročníků
12 ... jelo 12x
19 ... jelo 11x

 

8059 ... závodníků na startu během 13 let
7524 ... závodníků dokončilo závod
3309 ... různých účastníků
619,9 ... průměrná účast hlavního závodu

54:01:45 ... tolik času potřeboval František Došek k ujetí všech 13 ročníků

1977 ... nejčastěji zastoupený ročník narození bajkerů

1:36:47 ... je nový rekord Rohálovské padesátky s průměrnou rychlostí 30,7 km/h; v roce 2019 jel Ital Cattaneo s průměrnou rychlostí 28,6 km/h, v ročníku 2012 průměrná rychlost 28,5 km/h

252.662 Kč ... jsme celkem vybrali na Rohálovkách pro potřebné (dětské oddělení, onkologie, inkubátor, Matýsek, Šimon, Michalka, Krajcarovi)

 

2432 ... dětí na startu během 13 let
187,3 ... průměrná účast dětí